Türkçe Forum

Gelmiş geçmiş tüm FIFA'lar karşınızda! 4p59w

Forumumuzun içeriğinden daha iyi yararlanabilmek için üye olun ya da giriş yapın.

Türkçe ForumSayın , Hoşgeldiniz, Sefalar Getirdiniz
Son Ziyaretiniz:
Mesaj Sayınız: 0

Sitemiz, daha iyi hizmet verebilmek amacı ile taşınmıştır. Yeni Adresimiz: http://turkceforum.comze.com Hepinizi bekliyorum.... Smile (Forum arada bir kapanabilir ama çözülecektir İnşallah)

  Gelmiş geçmiş tüm FIFA'lar karşınızda!

  fenerli
  fenerli
  Admin
  Admin

  Mesajlar : 198
  Üyelik Tarihi : 12/04/12
  Yaşınız : 21
  Yaşadığınız yer : Almanya

  Alarm Gelmiş geçmiş tüm FIFA'lar karşınızda!

  Mesaj tarafından fenerli Bir Cuma Mayıs 04, 2012 2:20 pm

  FIFA tarihine bir göz gezdirelim
  EA SPORTS, it's in the game... Bu iki cümleyi duyduğumuzda akla gelen ilk şey Electronic Arts'ın yapımcılığında piyasaya sürülen spor oyunları ve özellikle FIFA olacaktır. 18 yıllık tarihinde, dönem dönem ondan uzaklaşmak zorunda kalsak da, ne yapıp edip bizi bir şekilde yine başına oturtmayı başaran bu efsane seride artık 2012 yani 19. devam oyununa gelmiş durumdayız.

  Madem 18 yıl geçmiş, bakalım bu 18 yılda neler değişmiş, serinin dönüm noktaları hangi oyunlar olmuş, yeni gelen oyun seriye neler katmış hepsini inceleyeyim dedim ve karşınıza FIFA'nın 18 yıllık tarihini koymaya karar verdim. İşte 1993'ten 2011'e kadar gelmiş geçmiş tüm FIFA'lar...

  FIFA International Soccer
  İlkokul ikinci sınıfta en yakın arkadaşımın elime tutuşturduğu bu disketin hayatımı değiştireceğini hiç tahmin etmemiştim. "Gel olum futbol oyunu var" diyerek davet edildiğim evinde oynadığımız bu oyun, Amiga'da oynadığım Sensible Soccer'dan sonra gördüğüm en iyi futbol oyunuydu. İzometrik bir kamera açısıyla oynadığımız oyunda daha önce görülmemiş bir top fiziği ve oynanışı vardı. Aylarca başımı kaldırmadan oynadığım o dönem tek oyun olmayı başarmıştı. Oyunda yalnızca milli takımlar mevcuttu ve hiç bir kulüp takımı yoktu.
  [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]


  FIFA 95
  Aradan bir yıl geçmişti ve 1994 yılında serinin ikinci oyunu FIFA 95 adıyla piyasaya sürülmüştü. FIFA International Soccer'dan pek bir farkı olmayan oyunun en büyük yeniliği, oyunculara ilk kez kulüp takımlarını kullandırmasıydı. Brezilya, Almanya, İtalya, İspanya, İngiltere, Fransa, Hollanda ve Amerika ligleri oyuna dahil edilmişti.

  93-94 sezonunda forma giyen bütün oyuncular oyuna doğru şekilde aktarılsa da, lisans anlaşmalarının oldukça tuzlu olması daha emekleme dönemindeki FIFA için engel olmadı. Lisans anlaşmaları yapmak yerine oyuncuların adlarında ufak oynamalara gittiler. Kimin kim olduğu anlaşılsa bile isimler tamamen uydurmaydı.
  [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]


  FIFA 96
  "Yeni jenerasyon futbol" sloganıyla piyasaya sürülen FIFA Soccer 96, o dönemin canavar konsollarının tüm gücünü arkasına almıştı. PlayStation, Sega Saturn, Sega 32X ve PC versiyonlarıyla piyasaya sürülen FIFA 96, serinin izometrik kameradan kurtulup, üçüncü boyuta taşındığı ilk oyun olduğundan, FIFA severler için bir mihenk taşı olacaktı.

  Oyunda "Virtual Stadium" denilen bir teknoloji ilk kez denendi ve ayrıca ilk kez lisans anlaşmaları yapılarak gerçek oyuncu isimleri kullanıldı. Ayrıca oyuncuların görünüşlerini, isimlerini, pozisyonlarını ve özelliklerini değiştirebiliyorduk. Bir önceki sekiz lige ek olarak, İskoçya ve Malezya ligi de oyuna eklenmişti.
  [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

  FIFA 97
  Her sene olduğu gibi yine kendine bir slogan bulan EA Sports, bu kez "duygular yakalandı" sloganını kullanarak seride yeni bir moda başlatmış oldu. Bir önceki oyuna göre oldukça gelişen grafiklerine rağmen oyuncuların yüzlerinin hepsi aynıydı. Oyuna eklenen salon futbolu ise çığır açacak düzeyde zevkli bir oynanışa sahipti.

  Bembeyaz suratlar insana "Ölmüş mü bu adam?" sorusunu sordursa da, Motion Capture teknolojisinin oyuna dahil edilmesi ve David Ginola adlı eski futbolcunun yardımları sonucu serinin en gerçekçi oyunu piyasaya sürülmüştü. Ayrıca ilk kez oyunda spikerlerimiz mevcuttu ve John Motson spiker, Andy Gray yorumcu ve Des Lynam ise maçları tanıtan isim olarak karşımıza çıkmıştı.
  [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]


  FIFA: Road to World Cup 98
  EA Sports en büyük adımlardan birini bu oyunla birlikte atmış oldu. Grafikler o kadar gelişmişti ki, oyunun başında Blur adlı gruptan Song 2 ile birlikte hazırlanan giriş videosu insana çığlıklar attıracak düzeydeydi.

  FIFA 98, 16 stadyumu, geliştirilmiş yapay zekası, oyuncuların topu kafalarıyla takip etmesini sağlayan ve o dönem bir tek Resident Evil 2'de kullanılmış olan obje takip teknolojisiyle PC, PlayStation ve Sega Saturn için piyasaya sürülmüştü. Ayrıca doğmuş olduğu topraklar olan Sega Mega Drive yani 16-bit'lik tüm konsollar için piyasaya sürdüğü son oyun oldu.
  [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]


  FIFA 99
  Kapağında efsane golcü Dennis Bergkamp, soundtrack'i Fatboy Slim'den Rockafeller Skank ile futbol dünyasına oldukça sükseli bir giriş yapan FIFA 99, serinin çoklu oyunculu seçeneklerinin en iyi çalıştığı oyun olarak tarihe geçmişti. Hala konuşulduğunda serinin en iyi oyunu olarak kabul edilse de, bu durum FIFA 11 piyasaya sürülene dek değişmeyecekti dersek, ne tür bir efsaneden konuştuğumuzu anlatabilmiş olurum sanırım.

  Son olarak kendimizi yere atma hareketinin eklendiği FIFA 99'da neye göre faul çaldırabildiğimizi hatırlayan varsa lütfen bana da yorum olarak hatırlatıversin.

  [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]


  FIFA 2000
  Oyunda yer alan 40'tan fazla klasik takımla emekli olmuş bütün eski yıldızları kullanarak maç yapabildiğimiz, hatta bunu eski toplar, eski formalar, çamur sahalarda oynamamızı sağlayan bir oyundu FIFA 2000. Her ne kadar önceki oyunlar kadar zevk vermesede, "FIFA bozmaya başladı" cümlelerini duymaya başlamıştık bile.[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]


  FIFA 2001
  Kullandıkları yeni grafik motoru sayesinde her takımın detaylı formalar sahibi olabilmesi ve bazı önemli oyuncuların gerçek yüzlerinin oyuna aktarılabilmesi sayesinde seride önemli bir yeri olsa da, FIFA'nın yükselme devrinin bittiği ve duraklama devrine girmeye başladığı oyun işte bu oyundur.[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]


  FIFA Football 2002
  İlk kez paslar için de bar doldurmak zorunda kaldığımız ve ne kadar basarsak o kadar sert pas attığımız oyundur FIFA 2002. Panini kartlarının oyuna dahil olduğunu da belirtmemiz gerekiyor. Kazandığınız her turnuva sonrasında bir adet yıldız oyuncu kartı kazanıyordunuz ve bu kartları oyunda çeşitli özellikleri açmak için kullanıyordunuz.
  [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]


  FIFA Football 2003
  Serinin önceki oyunlarına göre tamamen değişik bir oynanış sunan FIFA 2003, kullandığı yeni grafik motoruyla da daha detaylı stadyumlar, oyuncular ve formalar sunuyordu oyuncuya. Ayrıca artık önemli oyuncuların çoğunun yüzleri oyunda birebir olarak mevcuttu.

  [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]


  FIFA Football 2004
  Kapağında Ronaldinho, Henry ve Del Piero gibi yıldızlarla piyasaya sürülen FIFA 2004, oyun motorunu 2003'ten apartmış olsa da, oyuna eklenen ikinci ligler en önemli gelişmeydi. Ayrıca oyunun online özellikleri de üzerine basa basa tanıtılmıştı. Tabii Total Club Manager 2004 ile tam senkronizasyon sağlayan "Football Fusion" sistemini de unutmamak gerek.[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]  FIFA Football 2005
  FIFA Street ile çakışmamak ve Pro Evolution Soccer 4'ten önce oyuncuyla buluşmak için her yıl piyasaya sürülüş tarihi olan ekim ayının ilk günlerinde satışa sunulan FIFA 2005'in diğer FIFA'lardan en büyük farkı "First-Touch Gameplay" denilen sistemdi. Bu sistem oyunculara gerçek zamanlı olarak "trick" yani özel hareketler yapabilmesini sağlıyordu.
  [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]


  FIFA 2006
  Yıllar 2006'yı gösterdiğinde EA Sports oldukça meşguldü. Zira oyunun motorunu tamamiyle baştan yaratmaya çalışıyorlardı. Bu yeni oyun motoruyla oyun içerisinde kontrol çok daha basit bir hale gelmişti. Oyuna derin bir kariyer modu eklenmiş ve takım kimyası denilen özellik takımlara eklenmişti. Takım kimyası oyuncuların ne kadar iyi oynayacağını belirliyordu.

  Bu oyunla birlikte gelen en önemli yenilik ise, "retro" moduydu. Kariyer modunda ilerledikçe açılan klasik biyografiler, unutulmayan anlar videoları ki bu videoalr FIFA 06 geliştiricileri tarafından onaylanarak ilk on sıralaması yapılmıştı.
  [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]  FIFA 2007
  Bu yıl oyunda büyük bir değişiklik olmadı ama oyuna Turkcell Super Ligi geri döndü. Hem de yedi yıllık bir aradan sonra ilk kez Türk takımları düzgün şekilde oyunda yer alıyordu. Oyunun Xbox 360 versiyonu tamamıyla farklı bir oyun motoruyla hazırlanmıştı.
  [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]


  FIFA 2008
  Ronaldinho yine kapak olmayı başarmışken, Be a Pro adlı modda oyuna bu yıl eklenmişti. İrlanda ve Avustralya ligleri oyuna eklenmişti. Ayrıca Nintendo Wii için ilk kez piyasaya sürülen oyunda hareket algılayıcıyla şut sistemi getirilmişti ama çok başarılı olmadı.
  [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]  FIFA 2009
  10'a 10 maç yapmanıza olanak tanıyan yeni "Be a Pro" multiplayer moduyla ve yeni eklenen ve oyuncuların özelliklerini gerçek hayattaki performanslarını değerlendirerek editleyen Adidas Live Season özelliği 2009'un en önemli özellikleri olmasının yanında, FIFA'nın yeniden ayağa kalktığı oyun olarak bilinir.
  [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]  FIFA 2010
  Son yılların uzak ara en iyi futbol oyunu oldu. 31 lig ve 50 stadyumla lisans şovu yapan FIFA, seriye 8 yöne koşabilme yeteneği yerine, 360 derece kontrol sistemini getirdi. İşte bu 360 derece hareket sistemi, bir futbol oyununda olabilecek en iyi kontrolleri sağladı. Artık oyuncular bir sonraki FIFA'nın nasıl olacağını merak eder hale gelmişlerdi.
  [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]


  FIFA 2011
  28 Eylül'de Kuzey Amerika'da, 1 Ekim'de Avrupa'da satışa sunulan FIFA 11, serinin bir önceki oyununun üzerine yeni Manager Mode (kariyer modunun yerine gelmişti) ekleyen EA Sports, yetmezmiş gibi seride bir ilki gerçekleştirerek, Be A GoalKeeper yani kaleci olarak kariyer yapma seçeneğini seriye dahil etti. Kalecilik modu başlarda eğlenceli olsa da insanı sıkan yapısı sayesinde çok tutulmadı. Fakat 17 yıllık FIFA tarihinin en iyi oyunu olmayı başarmıştı.
  [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

  FIFA 2012
  Piyasaya sürüldü ve oyunun motoru tamamıyla baştan yaratıldı. Eklenen Impact Engine sayesinde bir futbol oyununda bugüne dek görülmüş en gerçekçi animasyonlar, düşmeler, ikili mücadeleler görebileceğimiz iddia ediliyor. Oyunun kapağı için ise ilginç bir isim seçilmiş, Borussia Dortmund'da oynayan ve Almanya'da yılın defans oyuncusu seçilen Mats Hummels kapak yıldızı oldu.
  [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

  [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

  [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
  Admin
  fenerli

  [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]


   Forum Saati Perş. Nis. 18, 2019 3:36 pm