Türkçe Forum

Gelmiş geçmiş bütün PES oyunları 4p59w

Forumumuzun içeriğinden daha iyi yararlanabilmek için üye olun ya da giriş yapın.

Türkçe ForumSayın , Hoşgeldiniz, Sefalar Getirdiniz
Son Ziyaretiniz:
Mesaj Sayınız: 0

Sitemiz, daha iyi hizmet verebilmek amacı ile taşınmıştır. Yeni Adresimiz: http://turkceforum.comze.com Hepinizi bekliyorum.... Smile (Forum arada bir kapanabilir ama çözülecektir İnşallah)

  Gelmiş geçmiş bütün PES oyunları

  fenerli
  fenerli
  Admin
  Admin

  Mesajlar : 198
  Üyelik Tarihi : 12/04/12
  Yaşınız : 21
  Yaşadığınız yer : Almanya

  Alarm Gelmiş geçmiş bütün PES oyunları

  Mesaj tarafından fenerli Bir Cuma Mayıs 04, 2012 2:24 pm

  Bugünlerde özellikle Türkiye’de en çok oynanan futbol oyunu olduğu düşünülen Pro Evolution Soccer’ın tarihine göz atmaya ne dersiniz? Türkiye’nin PlayStation kafelerinin vazgeçilmezi olmayı başaran bu efsane futbol oyunu serisinin en eskisinden en yenisine, bütün versiyonlarını sizlere kısa kısa tanıtmak istedim.

  Bakalım Konami tarafından hazırlanan bu seri nereden çıkmış? Kaç yılında başlamış? Nereye gidiyor? İşte gelmiş geçmiş bütün Pro Evolution Soccer oyunları ve minik detayları…  International Superstar Soccer

  Pro Evolution Soccer’ın kökleri tam olarak bu oyuna dayanmıyor öncelikle söylememiz gerekiyor ama Konami’nin yaptığı ilk futbol oyunlarından olması nedeniyle her şekilde PES’in temellerini attığını söyleyebiliriz.

  16-Bit’lik sistemler için 1995 yılında piyasaya sürülmüştü. Oyunda yer alan senaryo modu, 1994 Amerika Dünya Kupası’nın önemli maçlarını tekrar oynamanıza fırsat tanıyordu.

  [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

  International Superstar Soccer Deluxe

  Bu oyunun açılışını kim unutabilir? “Intırneyşınıl supısıta sakka… Dilaks“ cümlesi oynadığım günden beri aklımdan çıkmamıştır. Aynı yıl piyasaya sürülen bir önceki ISS’ten farkları ise, iki kişi aynı anda CPU’ya karşı oyun oynama şansı sunması, yeni spiker seslerinin ve cümlelerinin eklenmesi, oyunun grafiklerinin ve yapay zekasının yeniden düzenlenmesi ve top oyunda değilken kaleciye kayarak müdahale yapma şansı tanımasıydı.

  Özellikle kaleciye kayabilmek en önemlisiydi ! Şaka bir yana genellikle kırmızı kart görmekle sonuçlanıyordu bu hareket. Kaleciye kayılır mı hiç ?

  [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

  Goal Storm

  Her ne kadar bu oyun fazla duyulmamış olsa da, PES serisinin kökleri Goal Storm’a dayanmaktadır. Evet yanlış duymadınız. Oyunun adı Gol Fırtınası. 1996 yılında piyasaya sürülen Goal Storm, Avrupa’da ISS Pro adıyla satışa sunulmuştu.

  [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

  Goal Storm 97

  1 Temmuz 1997 tarihinde piyasaya sürülen ve spikerin, “He must have double-vision to be shooting like that!” (Böyle bir şut çekmesi için ŞAŞI olması gerekiyor!) cümlesiyle hafızalara kazınan Goal Storm 97 Avrupa’da ISS Pro adını taşımaya devam etmişti.

  [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

  ISS Pro 98

  Kapak resminde İtalyan Fabrizio Ravanelli, Alman kaleci Andreas Koepke ve İngiliz Paul Ince’i barındıran ISS Pro 98 serinin üç boyuta taşınmaya başlandığı oyundur. Özellikle International Superstar Soccer 98 adı altında Nintendo 64 ve PlayStation platformu için piyasaya sürülen versiyonu çok dikkat çekicidir.

  [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

  ISS Pro Evolution

  Konami’nin artık PlayStation platformunda kendine yer bulmaya başladığı oyun olarak bilinir. “Futbolun kralı geri dönüyor” anonslarıyla tanıtılan oyun gerçektende futbolun krallarından biriydi ama aynı dönem piyasaya sürülen FIFA 99’dan kesinlikle daha kötüydü.

  Benim açımdan sorarsanız, FIFA 99, 2010 yılına kadar yapılmış en iyi futbol oyunlarından biridir zaten.

  [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

  ISS Pro Evolution 2

  Seriye verilen bir yıllık aranın ardından bomba gibi bir geri dönüş yapan ISS Pro Evolution 2, serinin gerçek futbolcu ve kulüp lisanslarını alamasa da gerçek oyuncu isimleri yerine bir iki harf değişikliği yaparak (Beckham – Bekham gibi) ilk oyundur.

  [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

  Pro Evolution Soccer

  Serinin şu an kullandığı ismi kullanmaya başladığı ilk yıl, 2001 olarak takvimlerimizde işaretli duruyor. 23 Ekim’de piyasaya sürülen Pro Evolution Soccer , Japonya’da ise Winning Eleven 5 adı altında satışa sunulmuştu. Oyuna eklenen yeni koşu, mücadele ve düşüş animasyonları oldukça beğenilmiş ve oyunculara gerçekçi futbol deneyimi yaşatmayı başarmıştı.

  [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

  Pro Evolution Soccer 2

  PES 2 olarak adını kısaltalım öncelikle artık. Japonya’da ise Winning Eleven 6 adıyla piyasaya sürülmüştü. Oyunda 40 kulüp takımı mevcuttu fakat isimleri uydurmaydı. Manchester United – Aragon, Arsenal – London, Liverpool- Europort ve en önemlisi Byzantinobul – Galatasaray gibi isim değişiklikleri yapılmıştı.

  Bu oyun Türkiye’de fazla oynanmadığı için oyunculardan Byzantinobul adı çok tepki çekmemişti ama şimdi bile gördüğümde içten içe gıcık olmuyor değilim. Constantinople adına bir yere kadar tamam denebilir ama Byzantinobul oldukça ilginç bir tercih olmuş.

  [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

  Pro Evolution Soccer 3

  Kapakta tahmin edilmesi güç bir isim vardı. Türk futbolseverlerin de oldukça yakından tanıdığı ve sempati duyduğu hakem Pierre Luigi Collina, PES 3’ün kapak yıldızıydı. Herhalde dünyada bir ilk olmuştu bu hareket.

  Oyuna yeni grafik motoru eklenmiş ve oynanış tamamen değişmişti. Yıllardan beri alışık olunan PES’in temel oynanışı bu oyunla birlikte hazırlanmıştır aslında.

  [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

  Pro Evolution Soccer 4

  PES 4’ü yazmadan önce, Collina’nın son kez kapakta yer aldığını söyleyecektim ama iyi ki kontrol etmişim, rezil olacaktım heheh. Pro Evolution Soccer 4 kapağının yıldızı yine Collina’ydı ama bu kez yanında Thierry Henry ve Francesco Totti vardı. Oyunda herhangi bir değişikliğe gidilmemiş, aynı oynanış ve grafikler korunmuştu.

  [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

  Pro Evolution Soccer 5

  2005 yılında piyasaya sürülen PES 5, en çok oyuna başlarken seçilen zorluk seviyesinde anlamsız bir dengesizlik olmasıyla konuşulmuştu. 3 yıldız zorluğu seçerseniz, yapay zekanın defansif yönlerinin değişmesiyle, 6 yıldızlı oyundan çok daha zor bir maç oluyordu.

  Ayrıca oyunda maç sırasında seyirciler yoktu çünkü PS 2 versiyonu gerçekten oynanmayacak derecede düşük FPS’yle çalışıyordu. Bu yüzden Cut-Scene adı verilen ara görüntüler dışında maç içerisinde tribünler hep boştu.

  [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

  Pro Evolution Soccer 6

  Xbox 360 için piyasaya sürülen ilk PES olma ünvanını taşıyan bu oyun, bir önceki oyuna oranla defansif yönün zayıflatılması, atakların kolaylaşması ve bu yüzden maçların bol gollü geçmesiyle ünlüdür.

  Oyunun lisans anlaşmaları gittikçe gelişse de, kulüp isimleriyle ilgili yine sıkıntılar vardı.

  [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

  Pro Evolution Soccer 2007
  Bu Oyun Pro Evolution Soccer 6 ile hemen hemen aynıydı.

  [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

  Pro Evolution Soccer 2008

  Kapağında o dönemin en büyük futbolcusu Cristiano Ronaldo, ki benim şahsi fikrime göre hala Cristiano Ronaldo en iyidir, yeni geliştirilen yapay zekası “Teamvision”ın desteği ile serinin en iyi oyunlarından biri olarak tarihte yerini almıştır. PlayStation 3, PC, Xbox 360, PlayStation 2, PSP, Nintendo DS ve Wii versiyonları mevcuttur.

  [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

  Pro Evolution Soccer 2009

  Japonlardan fuleli adımlar
  Dünyada futbolun spordan çok endüstri haline gelmesi, şüphesiz ki futbolun doğduğu topraklar olarak kabul edilen Avrupa’da başlamıştır. Bu popüler sporun kulüpler düzeyindeki en prestijli turnuvasının UEFA Şampiyonlar Ligi olması da bir tesadüf değildir. Zira bütçeleri yarım milyar dolarlar ile ifade edilen kulüplerin bulunduğu Avrupa kıtası, adeta tüm dünya yıldızlarının tek bir çatı altında toplandığı karma bir lig gibidir. Seyirciler, astronomik fiyatlardaki yıldızları ancak gelir düzeyi çok yüksek olan takımlarda izleyebilir. Bu yüzden de Avrupa, futbolun vitrinidir.
  17 Ekim’de piyasaya sürülen PES 2009 kapağında bu kez Lionel Messi’yi konuk etmişti. Oyuna yeni eklenen Become a Legend modu, FIFA 2008’in Be a Pro modundan esinlenilmiş olsa da serinin sevenleri tarafından çok beğenilmişti.

  Bu oyunla ilgili en ilginç anekdot ise, S.S. Lazio’nun göğüs reklamı olarak o sezon Pro Evolution Soccer 2009 reklamı kullanmasına rağmen oyun içerisinde Lazio’nun lisanslı olarak bulunmamasıdır.

  [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

  Pro Evolution Soccer 2010

  Pes 2009'da alınan Şampiyonlar liginin lisansından sonra Uefa Avrupa Liginin de resmi lisansını satın almıştı Konami.
  Bir önceki sürüme oranla geliştirilen grafikler, animasyonlar ve hareketler dışında, gerçek zamanlı oyuncu ifadeleri ve hareketlerine sahip olması, saha üzerindeki olayları çok daha gerçekçi şekilde görebilmemize yarıyordu. Oynanış artık daha gerçekçiydi. Penaltı sistemi de değişmişti.

  FIFA’nın kullanmaya başladığı 360 derecelik kontrol sistemi de bu oyunla birlikte seriye eklenen yenilik olarak göze çarpmıştır. Her ne kadar 360 deselerde 270 dereceden fazlasını göremedik Konami…

  [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

  Pro Evolution Soccer 2011

  Şampiyonlar ligi ve Uefa Avrupa ligi lisansına sahip olan oyuna bu sene de Libertadores kupası lisansı eklenmişti.
  Serinin 10. oyunu olan PES 2011, Blue Sky Team adlı firmadan yardım alınarak hazırlanmıştır. Türkiye’nin PES sever oyuncuları için tabii ki en önemli özelliği Türkçe dil desteği sunması olmuştur. Bu Türkçe dil desteği sayesinde en azından oyuncular oyunun Pause menüsünde “TAKTİK YAPACAM” gibi cümleler görmek zorunda kalmamıştı.

  Ayrıca oyunun FIFA’nın başarısına en çok yaklaştığı oyun olmuştur. Bunu kabul etmeyenler için Konami’nin bir yıl sonra yaptığı açıklama ders niteliğindeydi.

  [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

  Pro Evolution Soccer 2012

  Konami'nin yıllardır Electronic Arts ile kıyasıya bir rekabet içerisinde olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu rekabet dönem dönem çizginin bir diğer tarafına kayıyor bu da bilinen bir gerçek. Son dönemlerde oyunların aldıkları yorumlara bakılırsa, Konami bu rekabette Electronic Arts'a gittikçe yaklaşıyor gibi görünüyor.

  PES serisi, yeni nesil konsollarla birlikte oynanışta her yıl getirdiği yeniliklerle, daha gerçekçi bir futbol deneyimi sunmayı deniyor. Bu yıl yüz animasyonlarında ve oynanışta yapılan geliştirmelerle, aslına bakarsanız oldukça gerçekçi de görünüyor.

  Kendi adıma konuşmam gerekirse PES serisinden yeni nesil konsollarla birlikte hiçbir zaman zevk alamadım. Fakat Konami'nin her yıl yaptığı geliştirmeleri ve getirdiği yenilikleri de görmezden gelemem.

  Şampiyonlar Ligi'ne hoş geldiniz

  Öncelikle oyun modlarına değinelim istiyorum. PES 2012'de hazırlık maçları, Football Life, ayar menüsü, online oyun modları, PES topluluğu sayfası gibi öğelerden oluşan bol seçenekli bir menü karşımıza çıkıyor. Become a Legend modu da yerli yerinde duruyor.

  Kupa ve ligler hazırlayarak oynayabileceğimiz bir seçenek de var. Bu sayede yapay zekaya karşı liglerde mücadele edebiliyor ya da arkadaşlarınızla kendi aranızda kupalar düzenleyebiliyorsunuz.

  Sonuçta Konami büyük bir firmanın yapması gerekeni yaparak, kendilerinden son 2-3 yıldır daha başarılı olan FIFA serisi ile aralarındaki farkı kapatmak adına çok büyük işler yaptıklarını açıklamışlardı. Direkt olarak kendi ağızlarından FIFA’dan oldukça gerideyiz açıklamasının gelmesi bile serinin sevenlerini oldukça üzücü bir açıklama olmuştu.

  [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

  [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

  [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
  Admin
  fenerli

  [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

  fenerliyim43
  fenerliyim43

  Mesajlar : 3
  Üyelik Tarihi : 11/05/12

  Alarm Geri: Gelmiş geçmiş bütün PES oyunları

  Mesaj tarafından fenerliyim43 Bir Cuma Mayıs 11, 2012 4:50 pm

  Güzel Paylaşım
  fenerli
  fenerli
  Admin
  Admin

  Mesajlar : 198
  Üyelik Tarihi : 12/04/12
  Yaşınız : 21
  Yaşadığınız yer : Almanya

  Alarm Geri: Gelmiş geçmiş bütün PES oyunları

  Mesaj tarafından fenerli Bir Cuma Mayıs 11, 2012 4:55 pm

  fenerliyim43 demiş ki:Güzel Paylaşım

  sağol Smile

  [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

  [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
  Admin
  fenerli

  [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]


   Forum Saati Perş. Nis. 18, 2019 3:36 pm